Історичною передумовою створення нашого навчального закладу є започаткування науково-педагогічної школи підготовки фахівців протиповітряної оборони з 8 грудня 1914 року в Офіцерській електротехнічній школі (м. Петроград) та з 1916 року в Офіцерської школи стрільби по повітряному флоту (м. Двінськ), яка була успадкована нашим навчальним закладом, на той час Курсами (Школою) стрільби по повітряному флоту Управління завідувача зенітними формуваннями (м. Петроград) у липні 1918 року. В подальшому з 1918 року підготовка військових фахівців ППО з частковим збереженням педагогічного потенціалу та досвіду навчального процесу навчальних підрозділів указаних навчальних закладів була об’єднана та продовжена на Курсах стрільби по повітряному флоту Упрзазенфор РСЧА (м. Петроград – м. Калуга). Ці курси після переведення з травня 1919 року до Нижнього-Новгорода були перетворені у школу стрільби по повітряному флоту з виведенням її 8 грудня 1919 року до окремого штату.

  У довоєнний період військове училище базувалося у Москві, Петрограді, Севастополі, а весною 1941 року було евакуйоване в Уфу. У 1944 році за видатні успіхи у підготовці офіцерських кадрів, а також в ознаменування 25-ї річниці з дня заснування, училище було нагороджено орденом Червоного Прапора.

  У 1946 році училище переводиться у місто Житомир та в 1947 році одержує назву Житомирського Червонопрапорного зенітно-артилерійського училища і продовжує підготовку офіцерів для зенітної артилерії. У листопаді 1979 року, за великі заслуги у підготовці висококваліфікованих кадрів, училище нагороджено орденом Жовтневої Революції. З 1992 року в училищі готуються офіцерські кадри для Збройних Сил України.

  Постановою Кабінету Міністрів України №2221 від 08.12.99 інституту присвоєно ім’я видатного вченого, творця ракетно-космічної техніки, академіка Академії наук СРСР, двічі Героя Соціалістичної Праці Сергія Павловича Корольова. 

  З вересня 2007 року Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова входить до складу Національного авіаційного університету, з вересня 2013 року - до складу Державного університету телекомунікацій, а з червня 2015 року змінив назву на Житомирський військовий інститут імені С. П. Корольова.

  Сьогодні інститут є провідним міжвидовим багатопрофільним вищим військовим навчальним закладом, інтегрованим до національної системи вищої освіти, що готує висококваліфікованих як військових, так і цивільних фахівців.